Leczenie kanałowe Suwałki – leczenie endodontyczne

Dentysta, stomatolog Miłkowski Suwałki

Leczenie kanałowe Suwałki – leczenie endodontyczne

Jak dochodzi do leczenia kanałowego?

Nasze zęby mają budowę warstwową. Najbardziej zewnętrzną i jednocześnie najtwardszą warstwę stanowi szkliwo. Pod nim znajduje się zębina , a w następnej kolejności miazga zęba(czyli splecione ze sobą naczynia krwionośne i włókna nerwowe). Leczenie kanałowe potrzebne jest w momencie, w którym dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Do takiego zapalenia doprowadzić może wiele czynników m.in. ubytki próchnicowe, zapalenia dziąseł, zakażenia układu krwionośnego, czy urazy mechaniczne zęba. Jak widać przyczyn jest wiele. Dlatego też ważne są wizyty profilaktyczne na których wiele z takich czynników jesteśmy w stanie wyeliminować jeszcze za nim stanowią one większe zagrożenie dla zęba.

Wokół leczenia kanałowego narosło wiele mitów. Jednym z nich jest duża bolesność odczuwana przez pacjenta w trakcie leczenia. Nic bardziej mylnego. Dzięki obecnie stosowanym środkom znieczulającym, technikom podania, a także zastosowaniu najnowocześniejszych urządzeń iniekcyjnych (The Wand), zabieg jest praktycznie bezbolesny. Jedyną niedogodnością jaką może odczuwać pacjent jest czas zabiegu. Ten uzależniony jest od ilości kanałów korzeniowych, które należy oczyścić na odpowiednią długość, przepłukać oraz szczelnie wypełnić.

Zęby przednie, czyli siekacze i kły mają zwykle po jednym kanale. Zęby boczne, czyli przedtrzonowce i trzonowce mają minimum po dwa kanały. Zdarza się, że w zębach trzonowych liczba ta wzrasta do 4, a nawet 5 kanałów. Mówimy wtedy o systemie kanałów korzeniowych. Wraz ze wzrostem liczby kanałów, wzrasta też i czas opracowania, leczenia całego zęba. Bardzo pomocnym urządzeniem w przypadku opracowywania kanałów korzeniowych jest mikroskop. Dzięki kilkukrotnemu powiększeniu jesteśmy w stanie ocenić wiele niuansów w trakcie pracy. Sukces w leczeniu kanałowym jest natomiast efektem dobrego opracowania kanałów, wypełnienia ich oraz odbudowy korony zęba. Efekty całego leczenia możemy ocenić za pomocą zdjęć rentgenowskich.

Kanały opracowujemy przy użyciu pilników niklowo-tytanowych, maszynowych. Są bardzo precyzyjne i doskonale dopasowują się do krzywizn kanałów zębowych. Kanały wypełniane są uplastycznioną gutaperką, co zapewnia maksymalną szczelność i zapobiega przedostawaniu się nowych drobnoustrojów. W naszej praktyce korzystamy z urządzenia Thermafill 2, która zapewnia duży komfort pracy.

Kolejnym etapem jest odbudowa korony zęba

Zwykle zęby leczone kanałowo mają koronę zniszczoną w dość dużym stopniu. W przypadku kiedy nie jesteśmy w stanie zapewnić szczelnej odbudowy za pomocą wypełnienia, stosujemy odbudowę protetyczna. Możemy wykonać korony metalowo porcelanowe, pełnoceramiczne, wkłady. Wszystko po to aby zapewnić maksymalna szczelność odbudowywanego zęba i nie dopuścić do ponownego zakażenia kanałów korzeniowych.

Leczenie kanałowe nie musi być wcale przykrym doświadczeniem. Dzięki zastosowaniu najnowszych urządzeń oraz wprawnej ręce operatora przebiega sprawnie i bezboleśnie. Leczenie kanałowe Suwałki – zapraszamy do naszego gabinetu!

Komentarze zostały wyłączone.