Usuwanie kamienia nazębnego, czyli na czym polega scaling i piaskowanie zębów

Usuwanie kamienia nazębnego

Scaling, piaskowanie, higienizacja

Co kryje się pod tymi nazwami? W dzisiejszym wpisie postaram się wyjaśnić, dlaczego są to kluczowe dla zdrowia jamy ustnej zabiegi i dlaczego nie mogą być ignorowane.

Wizyty gabinecie dentystycznym są utożsamiane głównie z bólem, wierceniem i innymi nieprzyjemnymi doznaniami, często spotęgowanymi przez traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa. Na szczęście takie sytuacje odchodzą w zapomnienie. W przeciągu ostatnich kilkunastu lat stomatologia jak i inne dziedziny naszego życia przechodzi rewolucję. Cyfryzacja oraz produkcja coraz bardziej zaawansowanych technicznie urządzeń dotyczy również tej dziedziny medycyny. W raz z tym zwiększa się świadomość Pacjentów, którzy coraz większą uwagę poświęcają zabiegom profilaktycznym w myśl zasady: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”

Do takich zabiegów zaliczamy m.in.: SCALING – czyli usuwanie zmineralizowanych złogów nazębnych potocznie nazywanych „kamieniem nazębnym”.

Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego?

Podstawowym narzędziem stosowanym przy usuwaniu „kamienia nazębnego” jest skaler ultradźwiękowy. To urządzenie, które dzięki generowaniu drgań o bardzo wysokiej częstotliwości, nawet do kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę, powoduje „rozbijanie” złogów znajdujących się na powierzchni zębów. Dzięki użyciu skalera możemy w szybki i praktycznie bezbolesny sposób usunąć większość złogów, które zalegają najczęściej na językowych powierzchniach zębów żuchwy oraz policzkowych powierzchniach zębów szczęki.

Należy również wspomnieć o kamieniu poddziąsłowym, który stanowi istotny czynnik w zapaleniu tkanek przyzębia. Często można zaobserwować go na zdjęciach pantomograficznych, które umożliwiają zlokalizowanie miejsc największej akumulacji kamienia. Zdjęcia pantomograficzne wykonujemy na miejscu.

Kolejnym zabiegiem zwiększającym zdrowie tkanek jamy ustnej jest PIASKOWANIE.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Przeprowadzane jest przy użyciu piaskarki stomatologicznej, która wypełnia drobnoziarnistymi preparatami. W połączeniu z odpowiednią ilością wody dozowaną przez dyszę(ustawioną pod odpowiednim kątem względem powierzchni zęba) „piasek” usuwa przebarwienia oraz osad znajdujący się na uzębieniu.

Proces piaskowania możemy również podzielić na naddziąsłowy i poddziąsłowy. W zależności od stanu, w jakim znajduje się higiena naszej jamy ustnej, dobieramy odpowiednią metodę oczyszczenia.

Czy jest to procedura bezbolesna i bezpieczna dla moich zębów?

To również częste pytanie, jakie pojawia się przed wykonaniem usunięcia kamienia czy piaskowania. Oczywiście każda procedura medyczna niesie ze sobą pewną dozę dyskomfortu, ale tym przypadku można powiedzieć, że są to zabiegi bezbolesne i przeprowadzane umiejętnie nie powodują żadnego dyskomfortu.

Musimy pamiętać, że usuwanie kamienia nazębnego jest konieczne dla zdrowia tkanek przyzębia. Dziąsła powinny mieć kolor bladoróżowy. Nie powinniśmy doświadczać ich krwawienia podczas codziennego szczotkowania.

Jeżeli nie przeprowadzamy scalingu (usuwania kamienia), piaskowania w trakcie okresowych kontroli ilość złogów przyrasta. Te natomiast, ze względu na swoją chropowatą powierzchnię, stanowią idealne miejsce dla bytowania bakterii. One natomiast są główną przyczyną chorób przyzębia – powszechnie nazywanych paradontozą.

Jak często wykonywać piaskowanie zębów?

Konieczne są wizyty okresowe przeprowadzane 1-2 razy do roku. Podczas takich wizyt lekarz dentysta przeprowadza badanie jamy ustnej gdzie oprócz kontroli stanu uzębienia dokonuje badania tkanek przyzębia. W zależności od ilości złogów zaleca się przeprowadzenie scalingu (usunięcia kamienia), piaskowania bądź obu tych procedur.

Warto również wspomnieć jak istotnym czynnikiem w dbaniu o zdrowie jamy ustnej jest codzienne szczotkowanie, stosowanie nici dentystycznych czy irygacje. W dużej mierze spowalniają one proces odkładania się płytki nazębnej, hamują wytrącanie się zmineralizowanych złogów, czyli kamienia nazębnego i w znacznym stopniu eliminują wiele chorób przyzębia.

Ile kosztuje piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów, czyli tzw. scaling, jest zabiegiem profilaktycznym, który na co dzień wykonujemy w gabinecie Miłkowski Stomatologia. Zabieg ten może składać się tylko z usunięcia kamienia i osadu, można także dodatkowy wykonać fluoryzację zębów. Aktualne ceny podane są w CENNIKU.

Usuwanie kamienia nazębnego w Suwałkach

Zapraszamy do umówienia się na wizytę scalingu w Suwałkach. W naszym gabinecie przeprowadzimy kontrolę stanu uzębienia i w razie potrzeby wykonamy zabieg piaskowania zębów. Aby umówić się na wizytę, proszę skorzystać z formularza e-rejestracji.

PRZEJDŹ DO E-REJESTRACJI